Pazar, Aralık 01, 2013

Bir günde Roma'da ne yapılır?

Naber?

Geçen postumda bahsettiğim 13 günlük gezim çok tatlı geçti. Mutluyum! Hatta ki neden daha önce gitmediğim konusunda pişman bile oldum. Aslında sadece bu kadar yazacaktım gezi konusunda. Çünkü vakti zamanında erasmusçularla o kadar dalga geçtim ki şimdi korkumdan feysbukta fotoğraf bile paylaşamıyorum azizim. Hofs. Ben böyle düşünürken ünlü bloggerlardan Cem "gittiğin yerlerden bahset biraz blogda" deyince "eh peki madem" moduna girdim. Hem belki gitmeye niyeti olanlar için biraz bilgi verici olabilir.

Biz Roma-Milan-Paris-Barcelona rotasını izledik. Tabii Ryanair'ın tüm uçuşları Paris'ten olduğundan ve ben Paris'e trenle 2,5 saat mesafede başka bir şehirde yaşadığımdan mütevellit rotanın başında ve sonunda yine Paris oldu.

Hepinizin bildiği gibi Ryanair Avrupa uçuşlarında büyük bir nimet. Bir ay önceden biletinizi aldığınız takdirde genelde 15 euro civarlarında bir bedel ödüyorsunuz. Biz de planı oldukça önceden yaptığımızdan ortalama 15 eurodan aldık biletlerimizi. Hoş oldu. Lakin şöyle bir gerizekalılık var ki Ryanair uçuşları, Paris'te Beauvais havaalanından oluyor ve Paris merkezden havaalanına giden shuttle için 16 euro ödüyorsunuz. Haliyle can sıkıyor. 

İlk durak Roma! Roma çok hoş bir Akdeniz şehri. İtalyanlar dışında pek çok Pakistanlı ve Hindistanlı göçmen barındırıyor içinde. Ryanair Roma'da Ciampino havalimanını kullanıyor. Haliyle bizde oraya iniş yaptık. Havalimanı şehirden çok uzak bir mesafede değil. Havalimanından şehir merkezine yani Termini istasyonuna giden otobüsler mevcut. Yaklaşık 5 euro gibi bir mebla ile 45 dakikada şehir merkezine ulaşıyorsunuz. İstasyondan alacağınız bir harita her şeyi kolaylaştıracaktır. Bizim kalacağımız hostel Termini'ye oldukça yakın olmasına rağmen bulmakta biraz zorlandık. Zira cadde isimleri her yerde yazmıyor. O nedenle bizim gibi bodoslama gitmek yerine yola çıkmadan önce harita üzerinde çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. 

Akşam 6 dolaylarında ancak şehir merkezine varabildik. Hosteli bulma, yerleşme gibi mevzular yüzünden de 1 saatimizi harcadıktan sonra bi'şeyler yemek için dışarı çıktığımızda aslında Roma'yı hiç sevmedim. Bir yandan çöp kutularının aralarında dolaşan kedi görünümlü fareler diğer yandan siz kendi kendinize yolunuzda yürürken rahatsız eden göçmenler. O akşam"Roma'ya mı geldim Tarlabaşı'na mı?" diye kendimi sorguladığımı hatırlıyorum. Tabi sonradan öğrendiğimize göre bu bizim kaldığımız hostelin muhitiyle alakalı bir durummuş. İlk gece pizza ile açılışı yaptık. Lakin pek başarılı bulmadığımı da söylemek isterim. 


Roma için sadece 1 günümüz olduğundan aslında biraz umutsuzdum. Zira böyle durumlarda insan nereye gideceğini şaşırıyor ve aptal aptal oraya buraya bakınırken gün bitiyor. Ancak daha önce İtalya'da yaşamış çok yakın bir arkadaşımın çizdiği rota sayesinde beklediğimden çok daha fazla yeri gezebildik. Üstelik yürüyerek, sallana sallana. 

Roma oldukça iyi bir metro hattına sahip. Ancak turistseniz metroyu kullanırken biraz dikkatli olmakta fayda var. Zira hırsızlık oldukça sık rastlanan bi durummuş. Bizim başımıza bi'şey gelmedi ancak bahsettiğim arkadaşım pek çok kez cüzdan aşırmalara tanık olduğunu söyledi. O nedenle biz dikkatliydik. Siz de olsanız fena olmaz hani. 

İşe Colosseo'dan başladık. Dünyanın yeni yedi harikasından biri. EU vatandaşı değilseniz veya tarih bölümünde öğrenci değilseniz 12 euro karşılığı içine girebiliyorsunuz. Zaten hakkındaki her bilgiyi internetten okuyabilirsiniz. Ben şimdi kasmayayım. öhöm. 

Colosseo'dan yaklaşık 5 dk yürüyerek Piazza Venezia'ya ulaşıyorsunuz. Piazza Venezia oldukça güzel bir meydan. Beyaz mermerden yapılmış II Vittoriano anıtı muazzam bir yapı. Anıtın içindeki müzeye girme teşebbüsünde bulunmadığımızdan fiyat konusunda bir bilgim yok ne yazık ki. 


Piazza Venezia'dan sonra oldukça büyük bir cadde olan Via del Corsa'dan ilerlediğinizde Fontana di Trevi'ye ulaşıyorsunuz. Burda can sıkıcı olan şey ise sadece küçücük bir tabela var cadde üzerinde Trevi yolunu gösteren. Haliyle gözden kaçırmak oldukça büyük bir ihtimal, dikkatli ilerlemekte fayda var. 

Fontana di Trevi turistlerin akın ettiği bi yer. Öyle ki tadını çıkarmayı geçtim insan yoğunluğundan doğru düzgün fotoğraf çekmeniz bile mümkün değil. Herkes "para atarken çek panpa" pozunu yakalamaya çalışıyor. 

Fontana di Trevi'nin arka yollarından Piazza di Spagna'ya ulaşıyorsunuz. Burası da turistlerin popüler mekanlarından olsa gerek ki merdivenlerde oturacak yer bulmak bile zor. 

İspanyol merdivenlerine oldukça yakın bir konumda Hard Rock kafe mevcut. Öğle yemeyi için orada konaklamaya karar verdik ancak sonra ani bir kararla yakınlarındaki başka bir restaurantta soluğu aldık. İtalya'dan pizzadan sonra ne gelir? Makarna. Güzel bir makarnadan sonra tiramisu. Allahım! O anlar tam olarak rüyada gibiydim. (Sanırım böyle gezilerin en güzel kısmı yemek yemek)

Öğle yemeği molasından sonraki rotamız Piazza del Popolo oldu. Burası da oldukça güzel bir meydan. Havada duran insanlar, vahe kılıçarslan vari heykel adamlar, sokak sanatçıları... Belirtmeden geçmemek gerekir ki Roma'da her yerde Pakistanlı olduklarını düşündüğüm işportacılar mevcut ve hiç rahat vermiyorlar. Önce hediye hediye diyerek elinize bi'şeyler tutuşturmaya çalışıyorlar ardından para istiyorlar. Aman dikkat! 


Popolo'dan sonra Vatikan'a doğru yürüdük. Aslında Popolo'dan metroya binip Vatikan'a ulaşmak da mümkün zira biz yürüyerek gitmeyi istedik. "Zaten sayılı saatimiz var yeraltına inmeyelim, biraz sokakların keyfini çıkaralım" dedik. Vatikan'a ulaştığımızda akşam 6 civarındaydı. Haliyle müzeleri gezemedik. Lakin şapelin içine girmek bile hoş bir duygu. 

Yaşlı vücudumuzun enerjisi tükendiği için biz es geçmek zorunda kaldık lakin siz Vatikan'dan sonra dilerseniz Piazza Navono'ya gidebilirsiniz. Zira akşamları vakit geçirmek için oldukça hoş bir yermiş. 

Günü güzel bir Roma dondurması ile bitirelim dedik ama onda çok şahane bir kazık yedik. Neyse.

İşte Roma'da bir gün böyle geçebilir. 

Not: Bu post çok sıkıcı oldu gibi ya !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

naber?